Etapa a 10-a din Liga Națională de Rugby, grupa a 2-a, programează sâmbătă, 10 iunie, de la ora 11, pe Stadionul „Flacăra”, meciul dintre CS Năvodari și CSM Galați.
La meciurile dintre cele două formații se pune în joc „Trofeul Dorian Secuianu” (fost jucător, arbitru, antrenor și președinte la echipa din Galați), în tur pe 6 mai, gălățenii câștigând trofeul, după victoria cu 28-19.
Intrarea spectatorilor va fi gratuită, aceasta fiind ultima partidă din prima fază a competiției.
Etapa trecută, formația dobrogeană antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase a învins în deplasare pe liderul clasamentului, Poli Iași cu 31-25, iar CSM Galați a cedat pe teren propriu, 11-48 cu Știința Petroșani.
Cu o victorie, CS Năvodari o va depăși în clasament pe CSM Galați și va încheia prima parte a campionatului pe locul al 3-lea, o clasare, care ar duce echipa dobrogeană într-o grupă mai accesibilă pentru meciurile viitoare din campionat.
În funcție de locul ocupat, formațiile din cele trei grupe vor fi repartizate în alte serii pentru următoarea fază a Ligii Naționale de Rugby.