CS Năvodari învinge cu punct bonus pe Știința Petroșani

În cadrul etapei a 12-a din Divizia Națională de Seniori la rugby, Stadionul „Flacăra” a găzduit sâmbătă,

partida dintre CS Năvodari și Știința Petroșani.

După o primă parte a meciului echilibrată, în care gazdele au condus la pauză cu 7-5, formația antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase a reușit o repriză secundă foarte bună și s-a impus meritat câștigând cu punct bonus, scor 36-13.

Încercările gazdelor au fost reușite de Albert Știopei – 2, Onal Agiacai, Vasile Perju, Daniel Bejan și un eseu de penalizare, iar Alexandru Trandafir și Răzvan Barbu au avut câte o transformare.

Pentru Știința Petroșani au punctat Remus Zaharescu și Adrian Mihalachi câte un eseu și Marian Năstăsiei din drop gol.

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Ionescu – București, ajutat de Cristian Stoica – Baia Mare și Andrei Kics – București.

Cu această victorie, CS Năvodari a urcat pe locul al doilea cu 43 de puncte, iar etapa viitoare, sâmbătă, 28 aprilie, de la ora 12, va juca tot pe stadionul propriu cu RCM Galați.