Eduard Jipeanu de la CS Năvodari este campion național de box

La Giurgiu s-au încheiat sâmbătă, întrecerile Campionatului Național de box pentru sportivi sub 22 de ani, competiție care s-a reluat de unde a fost întreruptă în primăvară (din cauza pandemiei) faza semifinalelor.

O evoluție foarte bună a avut pugilistul Eduard Jipeanu de la CS Năvodari, care a reușit să-și adjudece titlul național la categoria 63 de kilograme.

În semifinale, boxerul din Năvodari a câștigat prin neprezentarea adversarului, Bogdan Cioc de la SCM Craiova, iar în finală, Eduard Jipeanu l-a învins pe Eduard Panait de la CSM Pitești.

Campionul național este pregătit la CS Năvodari de antrenorii Ferodin Ablalim și Marcel Jipeanu.

Eduard Jipeanu este component al lotului național al României, care în perioada 8-18 decembrie va participa la Campionatele Europene U22 din Italia.