Medalii de bronz pentru CS Năvodari la Belgrad

Și în acest an, echipa CS Năvodari a avut o evoluție remarcabilă, în cadrul turneului de rugby în 7, găzduit de Capitala Serbiei, Belgrad.

„Mozzart Belgrade Winner” este competiția în care CS Năvodari s-a clasat pe locul al treilea în urmă cu doi ani, a ocupat poziția a doua, anul trecut, iar în acest an a obținut din nou, medaliile de bronz, câștigând finala mică.

În Grupa A, CS Năvodari a învins pe RC Partizan Belgrad cu 38-0, a cedat în fața celor de la BRC Steaua Roșie Belgrad cu 5-28 și a terminat la egalitate, 10-10 cu reprezentativa Bulgariei, adversarii egalând la ultima fază.

În finala mică, formația antrenată de Cristian Husea și Cornel Suciu a dispus de Vojvodina Novi Sad cu 10-0 și s-a clasat pe locul al treilea.

Turneul a fost câștigat de BRC Steaua Roșie Belgrad care a învins în finală pe RC Rad cu 15-0.

Rugbyștii de la CS Năvodari vor intra într-o scurtă vacanță până pe 10 iulie, când este programată reluarea pregătirilor pentru campionatul national de rugby în 7.

Din cele șase turnee, Stadionul „Flacăra” din Năvodari va găzdui două în lunile august și septembrie.