Prima victorie din LNR pentru CS Năvodari

Liga Națională de Rugby a pornit sâmbătă la drum și a adus echipei CS Năvodari, primul succes al competiției.

Pe Stadionul Flacăra, formația antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase a reușit să câștige în fața echipei Grivița București cu 44-37, după o primă repriză excelentă, la pauză scorul fiind 34-5.

Raportul încercărilor a fost egal, 7-7.

Punctele învingătorilor au fost reușite de Mihai Comănici – 2 eseuri, Codrin Bercu – 1 eseu și 1 transformare, Dragoș Burlacu – 2 transformări și 1 lp, Andrei Cabason – 1 eseu, Sorin Săvuț – 1 eseu, Silviu Brașovianu – 1 eseu, Laurențiu Pocovnicu – 1 eseu.

Pentru oaspeți, care au revenit în joc, în partea secundă au marcat Alexandru Mircea – 2 eseuri, Alin Andrei – 1 eseu și 1 transformare, Marian Forminte – 1 eseu, Richard Plopeanu – 1 eseu, Alexandru Oancea – 1 eseu, Bogdan Iacovache – 1 eseu.

Partida a fost arbitrată de Radu Petrescu, Cristian Rotaru, Virgil Ioniță, iar al 4-lea oficial a fost Viorel Bujoreanu.

Jucătorul meciului a fost desemnat experimentatul rugbyst Onal Agiacai de la CS Năvodari.

Etapa viitoare, CS Năvodari va evolua peste două săptămâni, în deplasare cu Poli Iași, iar următorul meci pe teren propriu este programat sâmbătă, 7 mai cu Steaua București.